Co to 50 cc lub 125 ccm?

NIU w Trójmieście
NIU w Trójmieście

Czym są oznaczenia motocykli 125 ccm, czy w zasadzie cc?, jak powinno się używać ich poprawnie, jak to jest w polskim prawie? Kto może jeździć i jakich uprawnień potrzeba? Sprawdźmy to.

125 ccm elektryczna od NIU

Pojemność oznaczana ccm, czasami cc (cubic centimeter tł. centymetr sześcienny – poprawnie cm3), jest to objętość skokowa cylindra. A dokładniej za Wikipedią różnica między maksymalną a minimalną objętością cylindra, w silniku spalinowym. Co więc ta informacja oznacza dla silnika elektrycznego?

Przyjęło się mówić jako odpowiednik pięćdziesiątki – czy stodwudziestkipiątki. Dzięki temu bardziej obeznani skojarzą w przypadku elektrycznych, że 50ccm to motorower czy mały skuter, a 125 to pełnoprawny motocykl, ale nieduży.

Oznaczenia takie mogą być mylące w przypadku elektryków, nie mniej przyjęło się nimi posługiwać, więc chcąc nie chcąc wszyscy sprzedawcy tak podają.

Prawo o 125 ccm i 50 ccm

Jak to wygląda prawnie? Chodzi o homologację pojazdu, czyli wpisanie go w odpowiednie kategorie. Poniżej wtrącenie zapożyczone z prawo.pl

DEFINICJE KATEGORII I TYPÓW POJAZDÓW DLA POTRZEB HOMOLOGACJI TYPU POJAZDU

1. Rozróżnia się następujące kategorie pojazdów:
1) motorowery, to jest pojazdy dwukołowe (kategoria L1e) lub pojazdy trójkołowe (kategoria L2e) o maksymalnej prędkości konstrukcyjnej nie większej niż 45 km/h i mające:

a) w przypadku pojazdu dwukołowego, silnik, którego:

– pojemność skokowa nie przekracza 50 cm3, w przypadku silnika ze spalaniem wewnętrznym, lub

– maksymalna moc znamionowa jest nie większa niż 4 kW, w przypadku silnika elektrycznego,

2) motocykle, to jest pojazdy dwukołowe bez bocznego wózka (kategoria L3e) lub z bocznym wózkiem (kategoria L4e), wyposażone w silnik o pojemności skokowej większej niż 50 cm3, w przypadku silnika ze spalaniem wewnętrznym, lub o maksymalnej prędkości konstrukcyjnej większej niż 45 km/h.

Czytaj więcej na Prawo.pl:

Co to więc oznacza? Jak na razie wiemy, że prawnie motorower elektryczny to pojazd o pojemności mniejszej niż 50 cm3, lub znamionowej mocy silnika mniejszej niż 4 kW i o maksymalnej prędkości konstrukcyjnej 45 km/h. A motocykl przekracza te parametry. Więc skąd akurat te 125 cm3. Tu odniesiemy się do innych przepisów.

Prawo Jazdy

Dzięki nowelizacji ustawy dokonanej kilka lat temu aktualnie sprawa wygląda następująco.

  • Możesz jeździć motorowerem o pojemności 50 cm3, jeśli ukończyłeś 18 lat przed 19 stycznia 2013. Jeśli nie, musisz mieć prawo jazdy co najmniej AM
  • 125 cm3 można jeździć mając prawo jazdy kategorii B od przynajmniej 3 lat (lub A1 i wyższe). Dodatkowym ograniczeniem jest stosunek mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,1 kW/kg. Ale nie musimy się tym przejmować i latać z kalkulatorem bo zdecydowana większość fabrycznie nowych 125 ma to ograniczenie zachowane.

Podsumowanie. Dla kogo 125 ccm?

Masz prawo jazdy kategorii B? Zdecydowana większość dostępnych motocykli elektrycznych jest dla Ciebie. Wsiadaj na elektryka i poczuj maksymalny moment obrotowy od pierwszej chwili :). Masz ukończone 26 lat po 19 stycznia 2021? Możesz jeździć motorowerem elektrycznym na dowód osobisty. Jesteś młodszy? Potrzebujesz prawa jazdy kategorii AM.

Zajrzyj do naszego sklepu i chętnie podpowiemy Ci co wybrać. Możesz zacząć od sprawdzenia naszego bestsellera 2021 wśród 125 ccm. NIU MQi GT.

3 komentarze do “Co to 50 cc lub 125 ccm?

  1. Pingback: Czy skutery elektryczne są ekologiczne? - INDIGO ELECTRIC

  2. Pingback: Czy skuter elektryczny jako pojazd użytkowy to dobry pomysł?

  3. Pingback: Jak wybrać dobry skuter elektryczny? - INDIGO ELECTRIC

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *