Jak hamować skuterem elektrycznym?

Skuter elektryczny NIU od Indigo Electric
Skutery elektryczne Indigo Electric

Rodzaje hamulców

W skuterach elektrycznych występują dokładnie takie same hamulce jak w ich spalinowych odpowiednikach. Jednak w przeciwieństwie do skuterów czy motocykli z manualną skrzynią biegów, nie mają sprzęgła. Obie dźwignie na kierownicy są więc hamulcami. Najczęściej hamulec przedni jest po prawej stronie, natomiast tylny po lewej. W niektórych skuterach ze średniej czy wyższej półki występują również systemy wspomagające hamowanie jak CBS czy ABS. Jednak ich działanie nie różni się od tego w skuterach spalinowych.

Oszczędność nie tylko na paliwie

Dzięki zastosowaniu systemu z czujnikami hamulca, po naciśnięciu klamki załącza się również hamowanie elektryczne.

W najprostszej wersji jest to wyłącznie odcięcie gazu i silnik po prostu przestaje się kręcić. W takim wypadku manetka na której umieszczony jest potencjometr nie działa. Sprawia to, że klocki i tarcze hamulcowe wolniej się zużywają.

Występują wersję skuterów elektrycznych, w których rozwiązanie to dodatkowo załącza hamowanie regeneracyjne. Dzięki temu podczas hamowania energia kierowana jest do baterii i możemy dzięki temu jeździć nieco dłużej. Czasami klienci pytają nas ile można zyskać poprzez taką rekuperację. Jest to bardzo ciężkie do określenia. Ale z pewnością nie możesz liczyć na to, że naładujesz kilkanaście procent baterii. Pamiętaj, że ładowanie odbywa się wyłącznie w trakcie hamowania (lub jeździe z górki). Ponadto tylko pewna część energii “wraca” do baterii.

Jak hamować skuterem elektrycznym?

Hamowanie odbywa się podobnie jak w skuterach czy motocyklach klasycznych. Mniej doświadczeni użytkownicy wykorzystują wyłącznie tylny hamulec, ze względu na to, że czują się wtedy bezpieczniej. Hamowanie wyłącznie przednim hamulcem może powodować wpadnięcie w poślizg, lub niekontrolowane przesunięcie przedniego koła. Zwłaszcza nierównej, śliskiej lub zapiaszczonej powierzchni. Niemniej, kiedy poczujesz się pewniej możesz śmiało korzystać z przedniego hamulca. Oszczędza to zużycie tylnych klocków czy tarcz hamulcowych.

Najbezpieczniej, oraz najefektywniej jest korzystać z obu hamulców. Co dowodzą również testy drogowe.

Jak hamować skuterem elektrycznym, żeby było skutecznie i bezpiecznie?

  • Korzystaj z obu hamulców
  • Upewnij się, że czujniki hamulca działają
  • Sprawdzaj regularnie stan hamulców i w razie potrzeby odwiedź serwis.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *