Obcokrajowcy – jakie prawo jazdy na skuter elektryczny w Polsce

prawo jazdy na skuter dla obcokrajowca? Skuter elektryczny NIU Cargo
Skuter elektryczny do przewożenia towarów

Przed napisaniem artykułu konsultowaliśmy odpowiedź z Wydziałem Komunikacji w Gdańsku. Coraz częściej zdarza się, że obcokrajowcy potrzebują do dojazdów do pracy lub korzystania w pracy ze skuterów elektrycznych. Jest to pierwszy artykuł z serii ułatwiającej zrozumienie przepisów.

Skuter elektryczny o pojemności 50ccm.

Wynajmom tych skuterów elektrycznych towarzyszy najwięcej pytań, ze względu na najmniejsze wymagania według przepisów.

Po zmianie przepisów w Polsce od 19 stycznia 2013 roku obowiązuje nowa kategoria prawa jazdy AM. Wszystkie osoby, które ukończyły przed tą datą 18 lat mogą poruszać się skuterami elektrycznymi o pojemności 50ccm. Dotyczy to zarówno Polaków jak i osób z całego świata. Warunkiem wymaganym dla obcokrajowca jest okazanie dowodu tożsamości potwierdzającego wiek.

Co mają zrobić osoby młodsze?

Osoby, które nie ukończyły 18 lat przed 19 stycznia 2013 roku muszą spełnić inny warunek. Wymagane jest wymienione wyżej prawo jazdy AM, lub inne – wyższe prawo jazdy A na motocykl, lub B na samochód osobowy. I tu również koniecznie trzeba je mieć ze sobą.

Skuter elektryczny 125 ccm

Prawo jazdy na skuter dla obcokrajowca o wyższej pojemności wymaga już posiadania prawa jazdy. W tej chwili najpowszechniejszą pojemnością elektryków jest odpowiednik 125ccm. Co oznacza konieczność posiadania prawa jazdy na motocykl A, lub B na samochód osobowy. I podobnie jak w przypadku 50ccm, obcokrajowcy koniecznie muszą mieć ze sobą dokument. Ale są pewne warunki dodatkowe, jakie musi spełnić obcokrajowiec, który chce w Polsce przebywać dłużej niż 185 dni ( 6 miesięcy). Co do konieczności wymiany praw jazdy zagranicznych, oraz sprawdzenia i wsparcia w tym zakresie szczegółów udzielić mogą pracownicy Wydziału Komunikacji w Gdańsku.

Jakie konsekwencje grożą za jazdę bez prawa jazdy lub brak dokumentu?

Odpowiednie służby w Polsce jak na razie nie prowadzą ewidencji zagranicznych obywateli. W związku z tym w razie kontroli nikt nie jest w stanie stwierdzić, czy dana osoba posiada prawo jazdy. Dlatego cudzoziemcy muszą je mieć fizycznie ze sobą. Tak samo dokument typu paszport lub dowód osobisty. Za brak prawa jazdy ze sobą, lub w ogóle, grozi skierowanie sprawy do sądu za brak uprawnień do prowadzenia pojazdów, oraz konsekwencje finansowe.

Masz więcej pytań o prawo jazdy na skuter dla obcokrajowca? Zadzwoń lub odwiedź nasz punkt. Mówimy w języku polskim i angielskim. Na pytania pisemne odpowiadamy również po ukraińsku, białorusku lub rosyjsku.

Znalazłeś swoje odpowiedzi i chcesz wynająć lub kupić skuter elektryczny?

Zapraszamy do naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *