Program “Mój elektryk” 30.06.2022

Kluczyk do NIU NGT może być Twój, dzięki programowi Mój elektryk
Kluczyki do Twojego elektryka

W końcu długo wyczekiwana przez miłośników elektryków wiadomość stała się prawdą. Tak wielu z nas wstrzymywało się z decyzją zakupu jednośladu elektrycznego poprzednim razem, gdy nie było jasne czy te przepisy wejdą w życie. Ale jest! Mój elektryk rusza już 12.07.2021. W końcu dopłaty sprawią, że można w na prawdę przystępnej cenie dostać wysokiej klasy skuter elektryczny. Sprawdźmy o co chodzi.

Wpis jest regularnie aktualizowany, dlatego zalecamy czytanie do końca.

Aktualnie dostępne u nas skutery elektryczne z dotacją na firmę lub leasing z dotacją

https://allegro.pl/ogloszenie/skuter-elektryczny-niu-mqi-gt-evo-22-szary-100km-h-12331272544

Dla kogo “Mój elektryk”?

Dla osób fizycznych, firm, jednoosobowych działalności gospodarczych. Wsparcie będzie w formie dopłat dla NOWYCH pojazdów. I co ciekawe, dotyczy to zarówno zakupu jak i wzięcia w leasing.

Należy pamiętać, że po zakupie pojazd należy zarejestrować, ubezpieczyć, łącznie z AC i nie można go sprzedać przez dwa lata.

Jakie skutery elektryczne obejmuje dotacja?

Dotyczy to wszystkich motocykli i skuterów elektrycznych kategorii L1e-L7e. Czyli każdego modelu z gamy NIU. Ceny podane przy modelach nie zawierają kwoty dotacji. Przed zakupem poproś nas o potwierdzenie dostępności w naszym salonie wybranego modelu, oraz koloru.

Jaka jest wartość dotacji?

Dla motocykli i skuterów elektrycznych maksymalna wartość dotacji to do 4000zł. Dotyczy to również pojazdów branych w leasing, jednak najlepiej sprawdzić na stronie NFOŚiGW informacje o bankach i firmach leasingowych uczestniczących w programie.

Jak uzyskać dotację na skuter elektryczny?

Po zakupie nowego skutera “za gotówkę” należy wypełnić prosty wniosek na stronie rządowej w portalu Mój GOV. Jednak w przypadku leasingu potrzebne jest zgłoszenie wniosku o leasing i dotację. Więcej szczegółów na stronie rządowej.

https://www.gov.pl/web/elektromobilnosc

Dodatkowe informacje o programie Mój elektryk

Wnioski są oceniane pod kątem zgodności z zasadami i warunkami programu. Aby uzyskać dofinansowanie należy spełnić kryteria określone w programie.

Ponadto w pierwszej kolejności dotacje otrzymają osoby fizyczne, a w następnych tygodniach do programu zostaną włączone firmy.

Aktualizacja 26.07.2021 – nabór dla pojazdów kategorii M1, ale jeszcze nie motocykle

W pierwszej fazie od 12.07.2021 nie było wiadomo, że nabór dotyczy wyłącznie samochodów. Następnie dołączyły do nich pojazdy M1. Niemniej nadal nie można składać wniosków o dotyczących motocykli i skuterów elektrycznych. Pojawiła się natomiast informacja, o tych pojazdach w planowanych naborach.

Co wiemy więcej? Kategoria L1e-L7e (czyli wchodzą w to skutery i motocykle elektryczne) wysokość dofinansowania do 30% kosztów kwalifikowanych, lecz nie więcej niż 4 000 zł. Na stronie rządowej https://www.gov.pl/web/elektromobilnosc/aktualne-ogloszenia-o-naborach można ściągnąć wzór wniosku dla przykładu kategorii M1. Dowiemy się z niego, tak jak pisaliśmy w pierwszej części artykułu, że pojazd należy już mieć zarejestrowany i ubezpieczony, a kwota dofinansowania zostanie nam zwrócona.

NFOŚiGW będzie udzielał dopłat do leasingu za pośrednictwem banków

W najbliższych dniach od 02.08.2021 r. do 27.08.2021 r. rusza nabór dla banków w programie Mój elektryk dla ścieżki leasing. Kwoty są uzależnione od rodzaju pojazdu oraz deklarowanego przebiegu.

Aktualizacja zasad programu i start naboru wniosków 23.11.2021

Nabór wniosków o dotację ruszył 22.11.2021. O dotację mogą starać się wyłącznie przedsiębiorcy i instytucje publiczne. Jak wcześniej zapowiadano niestety nie są to dotacje przeznaczone dla osób fizycznych. Program przewiduje 200 000 000 zł (łącznie z kategorią pojazdu M). Ponadto wnioski można składać aż do 25.09.2021, o ile środki nie wyczerpią się szybciej. Szczegóły zamieszczono na stronie rządowej.

https://www.gov.pl/web/elektromobilnosc/nabor-dla-przedsiebiorcow-i-podmiotow-innych-niz-osoby-fizyczne

Formalności związane ze składaniem wniosku “Mój elektryk”

Wniosek składamy wyłącznie w formie elektronicznej. Do wymagań programu należy posiadanie aktualnej polisy ubezpieczeniowej OC oraz AC z deklaracją ich utrzymania do zakończenia okresu trwania przedsięwzięcia. Po za tym nie można zbyć pojazdu przez okres dwóch lat (w generatorze wniosku pojawi się data obowiązująca). Trzeba również przygotować dokumenty finansowe firmy niezbędne do oceny wniosku. W przypadku skuterów elektrycznych nie ma obowiązku podawania średniorocznego przebiegu pojazdu. Ponadto nie obowiązuje górna granica ceny pojazdu, z zaznaczeniem, że kwota 4000 zł jest maksymalną kwotą dotacji.

Aktualizacja 29.03.2022

Otrzymujemy ogromną ilość pytań związaną z programem Mój Elektryk dla osób indywidualnych. Czyli nie firm. Z jakiegoś względu taka dezinformacja krąży i wprowadza ludzi w błąd.

Nadal nie ma i nie są przewidziane dofinansowania dla osób prywatnych. Potwierdzenie znajdujemy na oficjalnej stronie rządowej programu, pytanie numer 42.

Nie przewidziano dofinansowania na zakup pojazdów kat. L1 i L3(motorowery, motocykle, skutery elektryczne) dla osób indywidualnych.

Jeśli jednak jesteś przedsiębiorcą i zamierzasz zakupić skuter elektryczny – zapraszamy na naszą stronę, lub do kontaktu. Jako pasjonaci potrafimy godzinami opowiadać o pojazdach elektrycznych.

3 komentarze do “Program “Mój elektryk” 30.06.2022

  • Kamil Autor wpisuOdpowiedz

   Dzień dobry,
   Tak jest jeszcze pula do wykorzystania,
   Można skorzystać z takiego dofinansowania przy zakupie na firmę.
   Zapraszamy do przesłania zapytania kamilzwalinski@indigoelectric.pl
   W międzyczasie sprawdzimy dostępność.
   Pozdrawiam serdecznie,
   Kamil

 1. klkr Odpowiedz

  Owa dezinformacja krąży również w niniejszym artykule w pierwszych akapitach:

  Dla kogo “Mój elektryk”?
  Dla osób fizycznych, firm, jednoosobowych działalności gospodarczych [….]

  Jakie skutery elektryczne obejmuje dotacja?
  Dotyczy to wszystkich motocykli i skuterów elektrycznych kategorii L1e-L7e. Czyli każdego modelu z gamy NIU […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *