Skutery elektryczne dwuosobowe

Czy występują skutery elektryczne dwuosobowe?

Większość skuterów elektrycznych przeznaczonych jest dla dwóch osób. Niemniej czy mogą na nich jechać dwie osoby to osobna kwestia. Chodzi o kilka parametrów, które mogą sprawić, że jazda skuterem w dwie osoby może być przyjemna i wygodna. Może być też niestety zupełnie odwrotnie.

Parametrami na jakie powinieneś zwrócić uwagę są:

  • Dopuszczalna masa całkowita DMC. Jeśli Ty i Twój pasażer przekraczacie tą wagę jazda jest niedozwolona. Możesz znaleźć w dowodzie rejestracyjnym pod kodem F.2. Natomiast przed zakupem skutera upewnij się u sprzedawcy ile wynosi DMC. Jest to parametr jakiego nie należy przekraczać również dla komfortu jazdy. Na dłuższą metę amortyzatory mogą nie wytrzymać.
  • Wielkość lub długość kanapy / siedziska. Może się okazać, że kanapa jest zbyt mała dla Ciebie i Twojego pasażera. Zawsze możecie się przymierzyć w salonie przed zakupem lub wynajmem.
  • Sposób montażu stelaża pod kufer. Jeśli będziesz chciał również zamontować stelaż pod kufer zmianie może ulec długość siedziska, oraz uchwyt dla pasażera.
  • Wymagany zasięg. Dystans jaki pokonasz z pasażerem będzie mniejszy od tego jaki deklaruje producent, dlatego że jest on zwykle liczony dla osoby ważącej około 75kg. Zapytaj sprzedawcę o ile może spaść zasięg przy podanej przez Ciebie wadze.
  • Moc silnika. Im mocniejszy silnik, tym większy zasięg i łatwiejsza jazda pod górę.
Motorower NIU MQI+ Sport

Dodatkowo zadaj sobie pytanie do czego będziesz używać skutera? Do jazdy rekreacyjnej, dojazdów do pracy, czy przewozu towarów?

Pamiętaj, że do jazdy na skuterze elektrycznym dwuosobowym w większości krajów wymagane jest prawo jazdy kategorii AM. Ponadto taką możliwość mają osoby urodzone przed 19 stycznia 1995 roku.

Oczywiście istnieją skutery elektryczne rejestrowane na jedną osobę. Są to zwykle bardzo małe egzemplarze, lub takie, które służą do przewozu towarów. Mają zwykle mniejszą kanapę kosztem dużego stelaża lub kufra do przewożenia.

Istnieją też specjalne wersje skuterów przeznaczonych dla osób z niepełnosprawnościami. Są rejestrowane tak samo jak dwuosobowe, ale mogą nie mieć możliwości zmieszczenia drugiej osoby.

Czy skutery elektryczne dwuosobowe są droższe od jednoosobowych?

Nie! Większość skuterów kosztuje podobnie. Różnią je wielkość i pojemność baterii, rozmiar koła, czy jakość wykonania elementów. To nie ilość przewożonych osób jest głównym parametrem decydującym o cenie.

1 komentarz do “Skutery elektryczne dwuosobowe

  1. Pingback: Jak wybrać dobry skuter elektryczny? - INDIGO ELECTRIC

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *