Czy da się kupić skuter od Chińczyka?

Jest to tekst przeznaczony dla każdego, chcącego kupić chiński skuter. Jeśli prowadzisz firmę i zastanawiasz się nad importem – tym bardziej świetnie trafiłeś. Jest to artykuł z grubsza przybliżający kwestię samodzielnego importu. Nie należy się nim kierować jako wyznacznikiem. Prawo zmienia się dynamicznie, a po za tym niektóre kwestie są jedynie poruszone, bez zagłębiania się w temat.

MUSTANG XRS
Chińscy producenci prześcigają się w nowych modelach skuterów elektrycznych – jest w czym wybierać.

Czy warto samodzielnie zakupić chiński skuter?

Inflacja powyżej 10%, a przede wszystkim rosnące ceny paliw sprawiły, że w Polsce nastąpił boom na skutery elektryczne. No może taki mały wybuch. Skutery wyprzedają się u wszystkich liczących się graczy na polskim rynku. Nie każdy kto taki skuter chce mieć, może sobie na niego pozwolić. Ceny skuterów są już nieco wyższe niż rok temu, a będą jeszcze wyższe w kolejnych latach.

Wszystko to sprawia, że część Polaków częściej zagląda na aliexpress lub inne portale i rozważa samodzielne zamówienie takiego skutera. Znamy już argumenty które mogą skusić. Niemniej trudności w sprowadzeniu mogą być bardzo duże. A pułapek czyhających na potencjalnego kupca jest wiele.

Czego na pewno się nie uda, próbując kupić chiński skuter?

Skutera na pewno nie zarejestrujesz będąc osobą fizyczną (nie prowadząc działalności gospodarczej). Jeśli nie możesz sobie na to pozwolić – pozostają Ci inne opcje, o czym w późniejszych akapitach tekstu. Co jeszcze się nie uda? Sprowadzenie z Chin znanej profesjonalnej marki, która już istnieje w Polsce, takich jak NIU, czy Barton Motors. Firmy te mają wyłączność na swoje produkty i jeśli nawet otrzymasz ofertę na taki produkt od Chińczyka – jest to zakup obarczony dużym ryzykiem (np. braku homologacji lub podróbki, która może nie przejść odprawy celnej). Dodatkowym minusem jest brak faktycznej gwarancji na produkt. Obowiązek ten przyjmuje na siebie importer i wkalkulowuje to ryzyko w cenę towaru. Oczywiście po sprzedaży Chińczycy nie umywają rąk i zobowiązują się do dostarczenia części. Jednak transport tej części i jej wymiana należy już do Ciebie.

Czy warto sprowadzić samemu chiński skuter?

Jeśli do tej pory się nie zatrzymałeś, możesz iść dalej, ale będzie tylko trudniej. Korzyści wynikają z różnicy w cenie jaką zapłaciłbyś u importera względem zakupu bezpośrednio z Chin. Ponadto możesz wybierać w ogromnej ofercie kolorów, designu, możliwości personalizacji, mocy, pojemności i rodzaju baterii czy typów skutera lub motocykla. Jeśli jest to argumenty dla Ciebie wystarczające i możesz zaakceptować znacznie większą ilość pracy jaką trzeba włożyć w zakup takiego jednośladu, warto to rozważyć. Niemniej sporym minusem cenowym przy obecnych stawkach transportowych jest to, że sprowadzenie jednego skutera wiąże się z dość sporymi opłatami.

Obowiązki wynikające z chęci bycia importerem.

Tak, sprowadzając nawet jedną sztukę skutera w świetle prawa zostajesz importerem, a na rynku krajowym oznacza to, że przyjmujesz rolę producenta. Musisz więc dochować wszelkich obowiązków z tego wynikających. Od zarejestrowania się w bazie danych odpadowych BDO (bo powstają z tego tytułu odpady), po przygotowanie między innymi instrukcji obsługi. Nie są to wszystkie obowiązki, ale jedynie niektóre z nich. Sprowadzając towar musisz zapłacić CŁO, oraz VAT, które są doliczane do wartości zakupionego towaru.

Wymagane dokumenty.

Kupić chiński skuter to jedno, poprawna odprawa to drugie, ale pozostaje jeszcze zarejestrowanie go na terytorium naszego kraju.

Potrzebna Ci będzie poprawnie przygotowana faktura VAT. Ponadto niezbędny jest dokument COC czyli homologacja odpowiedniego typu, potwierdzająca, że skuter spełnia jej wymagania. Na homologacji zawarte są odpowiednie numery, które umieszczone są również na fakturze jak i na skuterze. Potrzebny będzie dokument od producenta, że jesteś ich oficjalnym dystrybutorem.

Dużo zależy od urzędu w którym rejestrujesz pojazd, niestety nie jest to ujednolicone w całym kraju. Czasami potrzebne będzie oficjalne tłumaczenie jakiegoś dokumentu lub inny dokument potwierdzający dokument…

Jakość chińskich skuterów

W naszym kraju stereotypem jest niska jakość chińskich wyrobów. Mimo, że stwierdzenie lata temu mogło być prawdziwe, od długiego czasu jest już inaczej. Oczywiście jak w każdej branży, należy mieć na uwadze, że występować będą podróbki, lub wyroby niższej jakości. Niemniej to właśnie Chińczycy wyznaczają trendy w rozwoju skuterów i to na Chiny patrzy cały świat. Na całym świecie są produkty gorsze lub lepsze. Chiński skuter nie jest synonimem badziewia.

Da się sprowadzić chiński skuter, ale czy warto?

W bardzo krótki i przystępny sposób opisaliśmy jak sprowadzić skuter z Chin. Oczywiście pod tymi czynnościami kryje się czasami dużo pracy i nerwów. Niemniej jeśli kalkuluje się, to czasami jest to najlepsze rozwiązanie.

Ze swojej strony możemy polecić nasze artykuły przemawiające za tym, że skuter elektryczny to w dzisiejszych czasach bardzo dobre rozwiązanie. Po za tym, zajmujemy się tym zawodowo. Dzięki temu możemy polecić zarówno firmy, od których warto importować, jak i pośredników w imporcie, czy agencje celne. Możemy przeprowadzić Cię przez cały proces. Jeśli jednak ilość wymaganych formalności i zwiększone ryzyko do Ciebie nie przemawia, zapraszamy do naszego sklepu. Znajdziesz coś dla siebie z minimum formalności, w cenach detalicznych i możliwością zakupu na raty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *