Jaki dobrać kask na skuter elektryczny?

Po poprzednim obszernym wpisie dotyczącym przyszłości pojazdów elektrycznych, przyszedł czas na nieco lżejszy temat. Dobierzemy dziś kask na skuter elektryczny. Jest to drugi artykuł o kaskach. Poprzedni dotyczył kasków na hulajnogę.

otwarty kask na skuter
Kask otwarty

Czy na skuter wymagany jest jakiś konkretny kask?

Kask na skuter nie różni się od żadnego innego kasku na motocykl. To jaki założysz kask zależy od tego jaki, który Ci się spodoba i jaki masz budżet. Jednak głównym czynnikiem powinna być kwestia bezpieczeństwa. Zdecydowanie zalecamy kaski z certyfikatami np. ECE. Testy bezpieczeństwa kwitowane są różnymi oznaczeniami certyfikatów, ze względu na to w jakim kraju zostały zrobione. Są różnego typu kaski różnią się, ze względu na kształt, rodzaje zapięć czy rozmiar.

Jakie są rodzaje kasków ?

W bardzo krótkich i prostych słowach opiszemy każdy z rodzajów kasków, żeby przybliżyć o co w tym chodzi.

Dostępne są otwarte kaski lub tzw. jet (taki jak obrazek główny tego wpisu). Są to kaski, jakie na skuter użytkownicy często wybierają do miasta. Są wygodne, mają dużą szybkę. Nie mają zasłoniętej brody, dzięki czemu jest nieco swobodniej. Niestety przez co w razie upadku istnieje większe ryzyko urazu głowy.

Kaski typu szczękowego odznaczają się tym, że można je otworzyć razem z elementem osłaniającym szczękę i nie trzeba przeciskać całości przez głowę. Nie tracą przy tym zalet kasku pełnego tzw. integralnego. Pewnym minusem jest posiadanie dużej części ruchomej.

origine otwierany
Origine Delta szczękowy

Kaski pełne są najbezpieczniejsze. Dają może nieco mniej swobody, ale za to w pełni chronią głowę.

Istnieją również innego rodzaju kaski, takie jak opisane trochę bardziej przy okazji hulajnog CROSS/ENDURO, lub kaski może trochę mniej chroniące, ale mające przepiękny wygląd tzw. klasyczne, lub “weteran”, czy “orzeszek”.

Dodatkowo podsyłamy artykuł zaprzyjaźnionej polskiej firmy produkującej klasyczną odzież motocyklową, gdzie dodają swoje zdanie o kaskach.

Rodzaje zapięć kasków

Zapięcia mikrometryczne i na zatrzask są łatwe w obsłudze i proste w odpinaniu. Niemniej najlepszym zapięciem jest klasyczne zapięcie DD (nazwa bierze się z kształtu otworów, przez które przekładamy pasek). Dokładny sposób zapięcia możesz sprawdzić tu.

Rozmiar kasku na skuter

Możesz zamówić sobie kask nie wychodząc z domu. Kaski mają podane konkretne wymiary dla rozmiarów od XS po XL. Zmierz 2-3 cm nad brwiami i tuż nad uszami zwykłą miarą krawiecką. Teraz masz pewność, że kask który zamówisz przyjdzie w dobrym rozmiarze i nie będzie potrzeby go zwracać.

Co powinieneś jeszcze wiedzieć przy doborze kasku na skuter?

Że kask to nie wszystko. Każdy dbający o siebie motocyklista zakłada na trasę porządny strój. Strój motocyklowy ma specjalną ochronę i wzmocnienia na przykład z protektorami. Podobnie spodnie czy kurtka i buty. A naszym zdaniem niezbędnym minimum są rękawice, które nie tylko chronią przed upadkiem, ale też przed wiatrem. Przy prędkości jaką osiągają motorowery 45km / h nawet w ciepłe dni może być chłodno w dłonie.

Niemniej skutery osiągają znacznie mniejsze prędkości niż ścigacze. I zwykle jeździ się nimi na krótkich dystansach. Niemniej odpowiedni strój na drodze, zachowanie szczególnej ostrożności i doskonalenie jazdy sprawią, że nasza jazda będzie bezpieczniejsza i bardziej komfortowa.

1 komentarz do “Jaki dobrać kask na skuter elektryczny?

  1. Pingback: Kask na hulajnogę elektryczną - INDIGO ELECTRIC

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *