Pisaliśmy już co nieco na ten temat we wpisie tłumaczącym różnice 50 ccm, oraz 125 ccm. Jednak jest to jedno z częściej zadawanych pytań podczas Waszych jazd testowych. Dlatego warto napisać o tym osobny artykuł.
Jakie uprawnienia są potrzebne do kierowania skuterem 125 cm3?
W świetle obecnie obowiązujących przepisów, aby prowadzić skuter czy motocykl o takiej pojemności wystarczy prawo jazdy kategorii B. Należy je posiadać co najmniej 3 lata. Oczywiście osoby posiadające wyłącznie prawo jazdy kategorii A, również mogą prowadzić taki skuter. Istnieją dodatkowe obostrzenia co do możliwości prowadzenia skutera o takiej pojemności. Jest to maksymalna moc jednostki napędowej 11 kW, oraz stosunek mocy do masy własnej jednośladu, nie przekraczający 0,1 kW/kg. Występowanie takich jednośladów to rzadkość i raczej nie ma seryjnej produkcji stodwudziestekpiątek, które by miały dodatkowo takie parametry. Nie ma wątpliwości, że zostaniesz poinformowany o tym, że jest to skuter, którym nie możesz jeździć.
Motorower, skuter, Motocykl? Jaka jest różnica?
Przede wszystkim należy zaznaczyć, że prawnie występują motorower i motocykl.
Pierwszy z nich ma pojemność maksymalną 50 ccm. I tak, również osoba posiadająca prawo jazdy kategorii B może go prowadzić. Ponadto mogą nim jeździć osoby, które ukończyły 18 lat przed 13 stycznia 2013 roku. Dlaczego tak? Prawo nie działa wstecz, a wcześniejsze regulacje prawne pozwalały na jazdę motorowerem wszystkim osobom dorosłym. Osoby, które ukończyły 18 lat po 13 stycznia 2013 roku muszą posiadać prawo jazdy AM, lub też A, B. O prawo jazdy AM mogą ubiegać się już osoby mające 14 lat.
Wracając do meritum. Motocykl to według prawa jednoślad o pojemności silnika ponad 125 cm3. Dlatego jeżdżąc skuterem 125 takim jak NIU MQi GT jeździsz motocyklem. Jeżdżąc MQi Sport prowadzisz motorower.
Czym jest zatem skuter? Jest to rodzaj nadwozia, który charakteryzuje się inną pozycją zajmowaną na jednośladzie. Bateria jest umieszczona pod kanapą, dzięki czemu jest dużo miejsca na nogi z przodu. Z reguły jest szeroka owiewka ochraniająca dodatkowo przed wiatrem. Przy kierownicy często jest też miejsce na schowek lub wieszak na najpotrzebniejsze rzeczy. Jest dużo praktyczniejszy niż motocykl o klasycznym kształcie. Wielokrotnie słyszałem o tym, że jeśli motocykle kupowalibyśmy z praktycznego punktu widzenia, a nie sercem, czy duszą, to wszyscy jeździlibyśmy na skuterach. Może zatem przypadnie komuś do gustu długo oczekiwany NIU RQI. Nie wiadomo ile jeszcze na niego poczekamy. Ale jest to również 125 ccm.
Kto może jeździć skuterem 125 ccm?
Dzięki przepisom umożliwiającym jazdę jednośladem o pojemności 125 ccm osobom posiadającym prawo jazdy na samochód osobowy, coraz więcej z nas wybiera jednoślady. Trend nie jest tak dynamiczny jak za granicom, w szczególności w Azji, czy Europie zachodniej. Ale coraz więcej z nas wybiera praktyczność, łatwość poruszania się, czy mniejszą zależność od korków w miastach. Oszczędzamy na czasie. Wybierając skuter elektryczny, nie emitujemy gazów cieplarnianych w miejscu użytkowania pojazdu (Jest to bardzo złożony temat i gorący, w związku z tym poświęcimy temu więcej artykułów). Pojazdy elektryczne są ciche, oraz niesamowicie proste w obsłudze.
Kto powinien jeździć skuterem 125 ccm?
Jeśli przymierzasz się do zakupu swojego pierwszego jednośladu, a masz uprawnienia B jest to coś dla Ciebie. Nigdy na nim nie jeździłeś lub nie jeździłaś, to 125 jest dobrym wyborem. Szkolenie z jazdy zajmuje kilka minut. Sama jazda jest intuicyjna i prosta. Wybierając skuter masz dodatkowo wygodną i bezpieczną pozycję jazdy. Środek ciężkości jest umieszczony nisko, dzięki czemu masz większą stabilność. Zapewnia to silnik umieszczony w tylnym kole. Warto zastanowić się nad skuterem kiedy masz do pracy dojazd w jedną stronę kilka-kilkanaście kilometrów. Na krótszych dystansach lepiej może sprawdzić się hulajnoga elektryczna. Na dystansach dłuższych zależy to od terenu i Twojej możliwości dostosowania się do pogody. My jesteśmy entuzjastami elektrycznych jednośladów. Jeśli chcesz do nas dołączyć, zapraszamy do kontaktu.
Nie wiesz co wybrać? zapraszamy do naszego sklepu internetowego. Chcesz zobaczyć dokąd zmierza przyszłość jednośladów elektrycznych? Sprawdź modele będące w produkcji, lub koncepcyjne na stronie producenta.
Pingback: Ile kosztuje eksploatacja skutera elektrycznego? - INDIGO ELECTRIC