6 czynności, kiedy rozpoczynasz sezon na skuter elektryczny

Coraz więcej NIU pojawia się na ulicach Gdańska
Sezon na skuter elektryczny? Dla niektórych trwa cały rok.

Kiedy za oknem jeszcze zimno i pada deszcz lub śnieg, niewielu myśli o odkurzeniu swojego skutera. Warto jednak ustawić sobie przypomnienie w smartfonie, żeby raz na jakiś czas do niego zajrzeć. Chociażby po to, żeby naładować baterię do połowy. Kiedy jednak zbliża się czas pierwszej przejażdżki, należy zwrócić uwagę na trochę więcej czynników. Jak przygotować się na sezon na skuter elektryczny?

Sprawdzenie baterii

Sezon na skuter elektryczny będzie obfitował w częste jazdy, oraz częste ładowania. Jeśli ładowaliśmy baterię regularnie, to nie powinno być z nią problemu. Inaczej sprawa wygląda, kiedy zdarzyło Ci się zapomnieć na kilka miesięcy.

W przypadku gdy poziom naładowania jest zerowy, a skuter się nie uruchamia spróbuj podłączyć go do ładowania i sprawdź czy zacznie ładować (zmieni się kolor diody na ładowarce. Po kilku-kilkunastu minutach rozłącz z ładowania i sprawdź, czy skuter się uruchamia. Jeśli tak, kontynuuj ładowanie.

W przypadku gdy skuter się nie uruchamia, a ładowarka nie zaczyna ładować, zgłoś się do nas. Kolejne czynności powinien już robić profesjonalny serwis.

Jeżeli jednak skuter jest na poziomie około 50% – podłącz go i naładuj do pełna przed pierwszą jazdą.

Sprawdzenie płynów

Czy jest płyn hamulcowy? Czy jest na odpowiednim poziomie (pomiędzy max a min na wskaźniku)? W każdym ze skuterów może być różnie umieszczony i może być do niego różny dostęp. Zbiorniczki z płynem są przy dźwigni hamulca lewej i prawej. Jeśli nie możesz sobie poradzić, skontaktuj się z nami.

Dotknij przewodów hamulcowych na dole, przy kole z przodu. To ten przewód, lub przewody, które dochodzą do zacisków tarczy hamulcowej. Jeśli nie są wilgotne to jest ok. Podobnie obejrzyj tarczę hamulcową. To samo zrób z tyłu motocykla.

Skuter elektryczny nie ma więcej płynów, ale mogą się pojawić jeszcze wycieki z amortyzatorów. Jeśli na dole zawieszenia jest wilgotno, lub wygląda na zatłuszczone, również skontaktuj się ze specjalistą.

Diagnostyka błędów

Czy używasz aplikacji dedykowanej do Twojego skutera? Aktualnie większość markowych skuterów pozwala na diagnostykę poprzez firmową apkę. Wystarczy że uruchomisz skuter i aplikację, a następnie przejdziesz do diagnozy.

Trwa to od kilku sekund do minuty i na wyświetlaczu Twojego smartfona dowiesz się, czy z Twoim skuterem wszystko w porządku. Jeśli jest coś nie tak, możesz wysłać wyniki diagnozy prosto do nas! Zdalnie podpowiemy co należy zrobić, lub umówimy Cię na serwis skutera.

Sprawdzenie ciśnienia w oponach

Warto zaopatrzyć się w niewielki, kosztujący kilkanaście złotych tester, żeby w prosty sposób dokonać pomiaru ciśnienia. Napompować powietrze możesz za pomocą zwykłej pompki samochodowej, lub na stacji benzynowej, a także w serwisie dealera.

Prawidłowa wartość ciśnienia w zależności od skutera może być zapisana w kilku miejscach.

Sprawdź na wahaczu, lub w książeczce serwisowej.

Czyszczenie skutera

Możesz zaopatrzyć się w środku czyszczące, wyczyścić skuter ręcznie, wilgotną szmatką. Można też wyczyścić skuter na myjni, ale należy bardzo uważać na miejsca, gdzie jest umieszczony sterownik, oraz w szczególności silnik. Nie jest on wodoodporny i ma miejsca, gdzie przedostanie się wody może wyrządzić poważne szkody. Dlatego nie czyść silnika, baterii i sterownika bezpośrednio wysokim ciśnieniem z myjki.

Wizyta w serwisie. Czy jest konieczna?

Jeśli wyciągnąłeś już książeczkę serwisową, chociażby żeby sprawdzić jakie ciśnienie jest wymagane. Możesz teraz przejść na końcowe strony i sprawdzić, kiedy serwis wpisał Ci kolejny przegląd. Jeśli masz skuter na gwarancji, staraj się trzymać tych terminów, żeby gwarancja dotrwała do końca.

Sezon na skuter elektryczny. Kiedy zacząć?

Dla niektórych sezon na skuter elektryczny trwa cały rok (dostawcy jedzenia). Ale jeśli Ty odstawiasz na zimę to pamiętaj o podanych przez nas powyżej czynnościach, a na pewno skuter będzie CI służył przez lata. Podobno to nie pogoda nas wstrzymuje, ale złe ubranie. Dlatego warto zaopatrzyć się w ciepły i przede wszystkim chroniący strój. Jednak są dni, kiedy jest wyjątkowo ślisko, lub pada śnieg. Wyjazd na jednośladzie przy takiej pogodzie powinien być dobrze przemyślany. Pamiętajmy o dostosowaniu prędkości do warunków drogowych. A kiedy nie czujemy się na siłach odsuńmy w czasie pierwszą jazdę.

Trafiłeś na tę stronę poszukując porad przed zakupem skutera elektrycznego, lub przed zakupem tego PIERWSZEGO? Mamy dla Ciebie świetną wiadomość. Rozpoczynamy serię artykułów na temat wyboru pierwszego skutera. Po pierwsze zapoznaj się z różnicami między tzw. 50 i 125 ccm, następnie sprawdź co oferuje producent. http://niu.com. Po trzecie sprawdź co my rekomendujemy. Możesz też zobaczyć się z nami w Trójmieście na jeździe testowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *